Akaba

Akaba (Aqaba), leżąca nad zatoką o tej samej nazwie, to jedyne portowe miasto w Jordanii. Jako ośrodek wytopu miedzi i wioska rybacka istniała już w X w. p.n.e. W czasach rzymskich biegła tędy ważna droga z Damaszku do Egiptu i Palestyny.

Krzyżowcy ufortyfikowali tu oddaloną o 7 km od brzegu Ile de Graye, wysepkę zdobytą później przez Saladyna, a dziś zwaną Wyspą Faraona. Po pięciu wiekach zastoju w okresie imperium osmańskiego Akaba ożywiła się podczas I wojny światowej, kiedy Brytyjczycy przerzucali tędy z Egiptu dostawy dla sił walczących w Transjordanii i Palestynie.

Po wojnie brytyjska administracja arbitralnie wykreśliła granicę z Arabią Saudyjską o kilka kilometrów na południe od miasta. W związku z rozwojem portu tak krótki odcinek wybrzeża okazał się niewystarczający i w 1965 r. król Husajn odstąpił Saudyjczykom 6000 km2 pustyni w zamian za dodatkowe 12 km ziemi nad morzem.

Współcześnie ważną rolę w Akabie odgrywa turystyka. Zimą, kiedy reszta kraju trzęsie się z zimna, tutaj słupek rtęci nie spada poniżej 25°C, jednak latem temperatura i wilgotność są wręcz nie do wytrzymania.

Explore posts in the same categories: Adventure, Culture, History, Holiday, Holidays, Hotel, Jordania, Lifestyle, News, Photo, Travel, Wakacje, World

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: