Amman

Amman (arab. عمان) – stolica Jordanii, położona na płaskowyżu w północnej części kraju na wysokości około 850 m n.p.m., na wschód od Rowu Jordanu. Ośrodek administracyjny muhafazy Amman. Ludność: 1,3 mln mieszkańców (2005), zespół miejski 2,7 mln mieszkańców (2003), w tym duża liczba uchodźców palestyńskich.Amman to starożytna osada, wymieniana już w Starym Testamencie pod nazwą Rabbat Ammon (Rabba). Była stolicą Ammonitów. Za czasów króla Dawida było oblegane przez jego generała Joaba syna Serui. Ostatecznie zostało zdobyte przez Dawida, który przy okazji przybrał tytuł “króla Ammonitów”. W III wieku p.n.e. podbita przez władcę Egiptu Ptolemeusza II Filadelfosa i przemianowany na Filadelfię, był znany pod tą nazwą w czasach rzymskich i bizantyjskich, osiedlili się tu wreszcie Nabatejczycy i Ghassainidzi, którzy nadali miastu nazwę Amman. W 635 r. został zajęty przez Arabów, przeżył swą świetność i w VIII wieku zaczął się jego upadek po przeniesieniu stolicy kalifatu z Damaszku do Bagdadu.

Od XVI wieku należał do Turcji, w XIX wieku był małą wsią, w 1921 Amman został stolicą Transjordanii, i wreszcie w 1946 roku stolicą Jordanii.

Explore posts in the same categories: Adventure, Culture, History, Holiday, Holidays, Hotel, Jordania, Lifestyle, News, Photo, Travel, Wakacje, World

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: